Skip to content

Free University of Bozen-Bolzano

Timetables

There are active filters on this page

Tuesday, 11 Dec

BZ K3.02

13:00 - 15:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

External Activity

13:00 - 18:00 Exercise

Mountain viticulture and landscape

Fabrizio Mazzetto

BZ C4.02

14:00 - 15:00 Office Hour

Advanced Scientific English

Valentina Adami

BZ E3.22

14:00 - 15:00 Office Hour

Geomatics and landscape planning

Thomas Marsoner

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Manufacturing Technology

Pasquale Russo Spena

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Lecture

Plant protection products and residues

Sanja Baric

BZ D1.01

14:00 - 16:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Guido Orzes

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Viehzucht und Tierhaltung

Matthias Gauly

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ C2.02

15:00 - 18:00 Exam

Frutticoltura e Viticoltura

Carlo Andreotti

BZ K1.01

16:00 - 18:00 Office Hour

Mineral Nutrition

Stefano Cesco

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ D1.01

16:00 - 18:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)

Guido Orzes

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Pflanzenschutz

Sanja Baric

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E4.20

08:00 - 10:00 Exercise

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ D1.01

08:00 - 10:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Exercise

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

Advanced English (C1 level)

Valentina Adami

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Exercise

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ D1.02

08:00 - 10:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Office Hour

Chemistry of fertilizers and mineral nutrition of grapevine

Stefano Cesco

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ A5.18

10:00 - 12:00 Exercise

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Elements of chemistry and biochemistry of agrochemicals

Youry Pii

BZ F0.01

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

External Activity

10:00 - 13:00 Excursion

Vineyard management and wine production in mountain areas

Emanuele Boselli

BZ E4.22

10:00 - 14:00 Lecture

Advanced Scientific English

Valentina Adami

BZ K1.04

12:00 - 14:00 Office Hour

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ E3.12

18:00 - 19:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

Wednesday, 12 Dec

BZ K2.11

13:00 - 14:00 Office Hour

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ E3.12

13:00 - 15:00 Lecture

Informatics for Big Data

Sven Helmer

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Pflanzenschutz

Sanja Baric

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ E1.12

14:00 - 16:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ F0.03

14:00 - 16:00 Exercise

Theory of Scientific Method

Hannes Schuler

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe B

Hermann Atz

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Exercise

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Exercise

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Exercise

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Franco Concli

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ C2.02

14:00 - 18:00 Lecture

Vineyard mechanization in mountain areas

Sandro Liberatori

BZ E4.31

14:00 - 18:00 Exam

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Lecture

Elements of chemistry and biochemistry of agrochemicals

Youry Pii

BZ E3.12

15:00 - 17:00 Lecture

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Exercise

Industrial electrical applications

Luigi Alberti

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Exercise

Introduction to Information Science

Florian Hofer

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Exercise

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ A5.18

16:00 - 18:00 Exercise

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Pflanzenschutz

Sanja Baric

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Exercise

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Exercise

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Manufacturing Technology

Pasquale Russo Spena

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ C2.06

08:00 - 10:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe A

Hermann Atz

BZ E3.12

08:00 - 10:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of thermo-fluid-dynamics

Francesco Patuzzi

BZ E5.21

16:00 - 18:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Advanced topics on machine design_Module II - Finite Element Method FEM

Franco Concli

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ D1.01

08:00 - 10:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Vineyard management in mountain areas

Carlo Andreotti

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Applied entomology in horticulture crops

Sergio Angeli

BZ E4.23

08:30 - 12:30 Exam

Introduction to Business Management

Guido Orzes

BZ E4.31

10:00 - 12:00 Lecture

Wood Chemistry

Paolo Bertoni

BZ C2.06

10:00 - 12:00 Lecture

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Lecture

Tecnologie Alimentari

Matteo Mario Scampicchio

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Theory of Scientific Method

Hannes Schuler

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ K0.06

18:00 - 20:00 Office Hour

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ C4.02

18:00 - 20:00 Office Hour

Vineyard mechanization in mountain areas

Sandro Liberatori

18:00 - 20:00 Office Hour

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ F0.03

18:00 - 20:00 Lecture

Pensare in modo creativo e tutelare le invenzioni

Yuri Borgianni

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Exercise

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E5.21

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Biologia dei Microorganismi e Microbiologia Agroambientale

Lorenzo Brusetti

BZ E4.11

10:00 - 13:00 Exam

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri
Massimiliano Renzi

BZ C4.02

12:00 - 13:00 Office Hour

Angewandte Statistik

Hermann Atz

BZ K0.06

12:00 - 14:00 Office Hour

Strukturmechanik

Erich Wehrle

Thursday, 13 Dec

BZ C4.01

08:00 - 10:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Bodenchemie und –fruchtbarkeit_Gruppe C

Tanja Mimmo

External Activity

09:00 - 13:00 Exercise

Unit operations in food processing

Giovanna Ferrentino

BZ E3.20

09:00 - 13:00 Exercise

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Marco Raciti Castelli
Giuseppe Soraperra

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Industrial electrical applications

Luigi Alberti

BZ E3.31

10:00 - 12:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Plant protection products and residues

Sanja Baric

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ D1.02

10:00 - 12:00 Exercise

Macchine e Impianti

Marco Bietresato

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Manufacturing Technology

Pasquale Russo Spena

BZ E3.11

13:00 - 14:00 Office Hour

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Exercise

Quality Management

Aldo Attanasio

BZ E4.11

14:00 - 16:00 Exercise

Industrial electrical applications

Luigi Alberti

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Exercise

Introduction to Information Science

Florian Hofer

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ C1.01

14:00 - 16:00 Exercise

Power Production, CHP and District Heating Systems

Marco Baratieri

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

Fondamenti di Idrologia e Idraulica Agraria e Forestale

Andrea Andreoli

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Materials and sensors for Food Engineering and Biotechnologies

Paolo Lugli

BZ E1.12

14:00 - 16:00 Exercise

Management and use of agrochemicals and their fate in the environment

Youry Pii

BZ E4.22

14:00 - 18:00 Lecture

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ C0.01b

14:00 - 18:00 Exercise

Mechanical Vibrations

Erich Wehrle

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Applied entomology in horticulture crops

Sergio Angeli

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Lecture

Industrie Agrarie

Emanuele Boselli

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Exercise

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Fischer

Christian Fischer

BZ E5.20

16:00 - 18:00 Exercise

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ C1.01

16:00 - 18:00 Exercise

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Lecture

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

BZ K4.04

18:00 - 20:00 Office Hour

Pflanzenschutz

Sanja Baric

BZ E4.20

18:00 - 20:00 Lecture

Pensare in modo creativo e tutelare le invenzioni

Yuri Borgianni

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Fruit Processing

Matteo Mario Scampicchio

BZ E4.22

08:00 - 10:00 Lecture

Strukturmechanik

Erich Wehrle

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E5.22

08:00 - 10:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Marco Raciti Castelli
Giuseppe Soraperra

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Industrial electrical applications

Luigi Alberti

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Lecture

Vineyard management in mountain areas

Carlo Andreotti

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Pasquale Russo Spena

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

Friday, 14 Dec

BZ C2.02

11:00 - 12:00 Exercise

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ C4.02

12:00 - 13:00 Office Hour

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ K2.08

12:00 - 14:00 Office Hour

Automatic Control

Karl Dietrich von Ellenrieder

BZ E2.20

12:00 - 14:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ E4.31

13:00 - 14:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ E4.11

13:00 - 15:00 Exam

Physik I

Angelika Peer

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ C2.02

14:00 - 16:00 Lecture

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ E4.31

14:00 - 16:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Marco Raciti Castelli
Giuseppe Soraperra

BZ E1.12

14:00 - 16:00 Exercise

General ed Inorganic Chemistry- Gruppo B

Michael Oberhuber

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ A2.16

14:00 - 16:00 Lecture

Informatica applicata per l'agricoltura e l'ambiente

Andrea Dell'Agnese

BZ K1.01

08:00 - 10:00 Office Hour

Mineral Nutrition

Stefano Cesco

BZ F0.01

08:00 - 10:00 Office Hour

Analisi Matematica 1_TA

Francesco Bigolin

BZ C2.02

08:00 - 10:00 Lecture

Biologische Landwirtschaft

Markus Kelderer

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Lecture

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Exercise

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Landwirtschaftliche Betriebswirtschaft_Rossmanith

Jonas Rossmanith

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Plant protection products and residues

Sanja Baric

External Activity

08:00 - 12:00 Exercise

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ C2.02

10:00 - 11:00 Lecture

Topografia e rappresentazione del territorio

Andrea Dell'Agnese

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Statistics

Verena Barbieri

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Exercise

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ E4.11

10:00 - 12:00 Exercise

Project Economics and Management

Adrianus Jan Gijsbert Silvius

BZ C2.06

10:00 - 12:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Exercise

Nutrition and Health: the Functional Foods

Andrea Polo

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Functional Mechanical Design for Energy Efficiency

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Exercise

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

University of Trento

08:30 - 12:30 Exercise

Advanced Materials for Energy Engineering

Paolo Scardi

BZ E2.20

14:00 - 18:00 Lecture

Applied breeding and sustainability

Luca Dondini

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Exercise

Nutrition and Health: the Functional Foods

Andrea Polo

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ E3.31

14:00 - 18:00 Lecture

Mappatura del pericolo: modellazione dei processi idro-geomorfologici

Silvia Simoni

BZ C4.02

16:00 - 17:00 Office Hour

Informatica applicata per l'agricoltura e l'ambiente

Andrea Dell'Agnese

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Product Design

Simone Bellan

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Lecture

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ C2.02

16:00 - 18:00 Exercise

Planung und ländliches Bauwesen

Sepp Wachtler

BZ E4.31

16:00 - 18:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Marco Raciti Castelli
Giuseppe Soraperra

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Exercise

General ed Inorganic Chemistry- Gruppo B

Michael Oberhuber

BZ C4.02

18:00 - 20:00 Office Hour

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E4.11

18:00 - 20:00 Office Hour

Product Design

Simone Bellan

BZ K3.01

18:00 - 20:00 Office Hour

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

Saturday, 15 Dec

BZ E4.23

10:00 - 12:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E2.22

11:00 - 13:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Lecture

Dinamica dei processi idro-geomorfologici e scenari di evento

Rudi Nadalet

BZ C4.02

08:00 - 09:00 Office Hour

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ E4.23

08:00 - 10:00 Exercise

Product Design

Simone Bellan

BZ E2.20

09:00 - 11:00 Lecture

General and inorganic Chemistry

Christian Huck

BZ E4.31

09:00 - 13:00 Lecture

Analisi del rischio: valutazione vulnerabilità ed esposizione

Thomas Thaler

Monday, 17 Dec

BZ K4.04

18:00 - 20:00 Office Hour

Plants pathology defence in vineyards in mountain areas

Sanja Baric

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Exercise

Plant protection products and residues

Sanja Baric

BZ C2.02

10:00 - 12:00 Lecture

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ D1.02

10:30 - 12:30 Lecture

Quality Management

Elisabetta Ceretti

BZ E5.21

10:30 - 12:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ K3.02

12:00 - 14:00 Office Hour

Produktionssysteme und Industrielogistik

Dominik Matt

BZ E3.11

13:00 - 14:00 Exercise

Viehzucht und Tierhaltung

BZ E5.20

13:00 - 14:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ K2.11

13:00 - 14:00 Office Hour

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ E4.11

13:00 - 15:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ C4.02

13:30 - 14:00 Office Hour

Quality Management

Elisabetta Ceretti

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Quality Management

Elisabetta Ceretti

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Advanced Statistics

Gianni Arioli

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Lecture

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Exercise

Angewandte Statistik Gruppe B

Hermann Atz

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Lecture

Bodenchemie und –fruchtbarkeit

Tanja Mimmo

BZ D1.02

14:00 - 16:00 Lecture

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

BZ F0.01

14:00 - 16:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Exercise

Plant protection products and residues

Sanja Baric

BZ E5.22

14:00 - 16:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Nicola Tondini

BZ E1.12

14:00 - 16:00 Exercise

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

BZ F0.03

14:00 - 18:00 Lecture

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

External Activity

14:00 - 18:00 Exercise

Viehzucht und Tierhaltung

BZ E5.20

14:00 - 18:00 Exercise

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

16:00 - 17:00 Office Hour

Advanced Statistics

Gianni Arioli

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics

Giovanni Modanese

BZ E3.22

16:00 - 18:00 Exercise

Quality Management

Elisabetta Ceretti

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Exercise

Logistics and Transport

Vittorio Franzellin

BZ E5.21

08:30 - 10:30 Exercise

System- und Regelungstheorie

Angelika Peer

BZ F0.01

16:00 - 18:00 Lecture

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Exercise

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Carlo Caligiuri
Massimiliano Renzi

BZ E5.22

16:00 - 18:00 Lecture

Mechanics and Structural Design for Energy Engineering

Nicola Tondini

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Exercise

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

BZ K1.01

18:00 - 19:00 Office Hour

Mineral Nutrition

Stefano Cesco

External Activity

08:30 - 13:00 Exercise

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ F0.01

09:00 - 12:00 Lecture

Unit operations in food processing

Giovanna Ferrentino

BZ E3.12

18:00 - 19:00 Office Hour

General ed Inorganic Chemistry

Michael Oberhuber

18:00 - 19:00 Office Hour

Material Science and Technology

Stefano Rossi

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Hydraulic and Pneumatic Automation Technologies

Carlo Maria Rozzi De Hieronymis

BZ C4.02

18:00 - 19:00 Office Hour

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ C4.02

18:00 - 19:30 Office Hour

Quality Management

Elisabetta Ceretti

Tuesday, 18 Dec

BZ F0.01

08:30 - 18:00 Presentation

final exam FaST

External Activity

09:00 - 13:00 Exercise

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ C2.06

10:00 - 12:00 Exercise

Physik II

Leonardo Colletti

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Analisi Matematica 1

Laura Levaggi

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Management of Mountain Forests

Giustino Tonon

BZ E5.22

10:00 - 12:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Giuseppe Soraperra

BZ E3.11

10:00 - 12:00 Lecture

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E4.12

10:00 - 12:00 Lecture

Fundamentals of Machinery and Oleodynamic

Massimiliano Renzi

BZ E2.20

10:00 - 12:00 Lecture

Elements of chemistry and biochemistry of agrochemicals

Youry Pii

BZ E3.20

10:00 - 12:00 Lecture

Applied Mechanics and Technologies for Energy Efficiency

Roberto Belotti

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ K1.04

12:00 - 14:00 Office Hour

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ C4.02

13:00 - 14:00 Office Hour

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ E4.31

13:00 - 15:00 Lecture

Environmental chemistry towards food processing

Youry Pii

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Exercise

Physik II

Leonardo Colletti

BZ E2.20

14:00 - 16:00 Lecture

Post-harvest management

Angelo Zanella

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Exercise

Meccanica e Meccanizzazione Agraria

Fabrizio Mazzetto

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Lecture

Wood anatomy and productive forestry

Francesco Giammarchi

BZ E3.12

14:00 - 16:00 Exercise

Landwirtschaftliche Märkte und Marketing

Gesa Busch

BZ E3.11

08:00 - 10:00 Lecture

Pflanzenschutz

Sanja Baric

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

Landscape Ecology

Stefan Zerbe

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Economics for engineers

Guido Orzes

BZ E5.22

08:00 - 10:00 Lecture

Hydropower and wind power Systems

Giuseppe Soraperra

BZ E5.21

08:00 - 10:00 Lecture

Special Issues of Building Physics

Giovanni Pernigotto

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Applied entomology in horticulture crops

Sergio Angeli

BZ E4.12

08:00 - 10:00 Lecture

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ E5.20

08:00 - 10:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ E1.12

08:00 - 12:00 Exercise

Bodenchemie und –fruchtbarkeit_Gruppe A

Tanja Mimmo

BZ A2.16

08:00 - 12:00 Lecture

Fermentations as tools for making traditional and innovative foods and beverages

Marco Gobbetti

BZ D1.01

08:00 - 18:00 Presentation

final exam FaST

BZ D1.02

08:30 - 18:00 Presentation

final exam FaST

BZ E3.11

14:00 - 16:00 Lecture

Sensory analysis approaches for mountain wines

Emanuele Boselli

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Exercise

Fundamentals of Machine Construction and Design

Franco Concli

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ E3.22

14:00 - 16:00 Lecture

Basics of environmental economics and natural risk management

Francesco Comiti

BZ E5.21

14:00 - 16:00 Lecture

Materials and sensors for Food Engineering and Biotechnologies

Paolo Lugli

BZ C1.01

14:00 - 16:00 Lecture

Food - Biologia dei microorganismi e microbiologia degli alimenti

Raffaella Di Cagno

BZ E5.20

14:00 - 16:00 Exercise

Industrial Accounting and Management (Accounting, Finance, Investment)_Bottacin

Fabrizio Bottacin

BZ D1.03

14:00 - 17:00 Exercise

Geometria

Laura Levaggi

BZ E4.31

15:00 - 17:00 Lecture

Food value chain management

Christian Fischer

BZ E4.11

16:00 - 18:00 Exercise

Meccanica Razionale

Maria Letizia Bertotti

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Lecture

Post-harvest management

Angelo Zanella

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Lecture

Meccanica Applicata alle Macchine

Renato Vidoni

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Exercise

Reverse Engineering and Rapid Prototyping

Yuri Borgianni

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Lecture

Power Production, CHP and District Heating Systems

Massimiliano Renzi

BZ C1.01

16:00 - 18:00 Lecture

Fondamenti di Idrologia e Idraulica Agraria e Forestale

Andrea Andreoli

BZ K1.01

16:00 - 18:00 Office Hour

Chemistry of fertilizers and mineral nutrition of grapevine

Stefano Cesco

BZ E1.12

16:00 - 18:00 Exercise

Fermentation processes for the production of mountain wines

Andrea Polo

BZ K1.01

18:00 - 19:00 Office Hour

Mineral Nutrition

Stefano Cesco

BZ E2.20

18:00 - 19:00 Office Hour

Post-harvest management

Angelo Zanella

Feedback / Request info