Skip to content

Free University of Bozen-Bolzano

Timetables

There are active filters on this page

Monday, 10 Dec

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ D0.03

14:00 - 18:00 Laboratory

Artificial Intelligence - Methods and Applications Lab

Sergio Tessaris

BZ A3.17

08:00 - 10:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Formal Languages and Compilers Ex

Daniele Porello

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming for Data Analytics Lab

Marko Tkalcic

BZ C2.01

16:00 - 18:00 Lecture

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem

Oliver Kutz

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Exercise

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ NOI A2.2.32

12:00 - 14:00 Lecture

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ E3.31

14:00 - 16:00 Exercise

Semantic Technologies EX

Benjamin Cogrel

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

Formal Languages and Compilers

Werner Nutt

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

Tuesday, 11 Dec

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Intelligent Systems (S) Ex

Davide Lanti

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Exercise

Seminars in Software and IT Engineering EX

Ilenia Fronza

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Lecture

Artificial Intelligence - Methods and Applications

Sergio Tessaris

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX A

Radityo Eko Prasojo

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX B

Thomas Tschager

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Tutorial

Basic electronics and digital signal processing [InfoBites]

Leonardo Ricci

BZ D0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Organizational Modelling M2: Information Systems Design Lab

Giancarlo Guizzardi

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ A2.17

08:00 - 10:00 Lecture

Seminars in Software and IT Engineering

Ilenia Fronza

BZ C3.06

08:00 - 10:00 Lecture

Computer Systems MOD 1-Comp. Systems Architecture

Tammam Tillo

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ C3.06

10:00 - 12:00 Lecture

Data Structures and Algorithms

Werner Nutt

BZ E3.22

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ C3.06

12:00 - 14:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

Wednesday, 12 Dec

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Introduction to Databases EX B

Davide Lanti

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Laboratory

Introduction to Databases EX A

Diego Calvanese

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Data Visualization and Exploration

Cigdem Gencel

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ E4.20

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex A

Oliver Kutz

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex B

Nicolas Troquard

BZ A3.17

14:00 - 16:00 Exercise

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem Ex C

Pietro Galliani

BZ D0.03

14:00 - 16:00 Laboratory

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling Lab

Marco Montali

BZ F0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Information Retrieval Lab

Markus Zanker

BZ E3.11

16:00 - 18:00 Laboratory

Algorithms for Data Processing lab

Alessandro Artale

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX A

Rafael Penaloza Nyssen

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Probability Theory and Statistics EX B

Alisa Kovtunova

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX A

Tammam Tillo

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX B

Syed Mehdi Abbas Rizvi

BZ A3.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Systems MOD1-Comp. Syst- Architect. EX C

Flavio Vella

BZ F0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Information Retrieval

Markus Zanker

BZ E2.20

08:00 - 10:00 Lecture

Formal Languages and Compilers

Werner Nutt

BZ E4.22

08:00 - 10:00 Lecture

Probability Theory and Statistics

Rafael Penaloza Nyssen

BZ D0.02

08:00 - 10:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ E4.20

08:00 - 10:00 Lecture

Temporal and Spatial Database (AD)

Anton Dignös

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling

Marco Montali

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Mobile Systems Engineering

Romain Robbes

BZ E5.20

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Laboratory

Statistics for Data Science Lab

Leonardo Ricci

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem

Oliver Kutz

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Seminars in Data and Knowledge Engineering

Werner Nutt

BZ A3.17

12:00 - 14:00 Laboratory

Mobile Systems Engineering

Nabil El Ioini

BZ A2.17

12:00 - 14:00 Exercise

Seminars in Data and Knowledge Engineering EX

Werner Nutt

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

Thursday, 13 Dec

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Formal Languages and Compilers

Werner Nutt

BZ E4.20

10:00 - 12:00 Lecture

Organizational Modelling M1: Data and Process Modelling

Marco Montali

BZ D0.03

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ E4.22

10:00 - 12:00 Lecture

Information Retrieval

Markus Zanker

BZ C4.01

10:00 - 12:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Mobile Systems Engineering

Romain Robbes

BZ C4.01

12:00 - 14:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

BZ D0.03

12:00 - 14:00 Lecture

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

BZ E4.31

14:00 - 16:00 Lecture

Intelligent Agents

Paolo Felli

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ C4.01

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ E4.12

14:00 - 16:00 Lecture

Data Visualization and Exploration

Cigdem Gencel

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Temporal and Spatial Database Lab (AD)

Anton Dignös

BZ A3.17

14:00 - 16:00 Laboratory

Software Process and Project Management (EMSE) / Software Process Managment

Andrea Molinari

BZ E2.22

16:00 - 17:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 17:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C4.01

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Networks

Thomas Tschager

BZ F0.03

16:00 - 18:00 Laboratory

Intelligent Agents Lab

Paolo Felli

BZ E2.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Laboratory

Data Visualization and Exploration lab

Cigdem Gencel

BZ P1.04

16:00 - 18:00 Office Hour

English for Computer Scientists Group A

Jemma F. Prior

BZ E2.22

08:00 - 10:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ D0.03

08:00 - 10:00 Lecture

Temporal and Spatial Database (AD)

Anton Dignös

BZ E3.22

08:00 - 10:00 Lecture

Computer Systems MOD 1-Comp. Systems Architecture

Tammam Tillo

Friday, 14 Dec

BZ NOI A2.2.32

11:00 - 13:00 Lecture

Lean Start-Up and Entrepreneurship

Xiaofeng Wang

BZ C2.01

14:00 - 16:00 Laboratory

Intelligent Agents Lab

Paolo Felli

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Laboratory

Data Structures and Algorithms EX A

Flavio Vella

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 16:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab B (DK)

Dron Khanna

BZ C2.01

08:00 - 10:00 Lecture

Probability Theory and Statistics

Rafael Penaloza Nyssen

BZ E2.22

14:00 - 18:00 Thesis

PhD Thesis Defense

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab A

Xiaofeng Wang

BZ P1.02

16:00 - 18:00 Laboratory

Data Structures and Algorithms EX B

Julien Corman

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra Ex A

Bruno Carpentieri

BZ A3.17

16:00 - 18:00 Exercise

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra Ex B

Simone Ugolini

BZ NOI A2.2.32

16:00 - 18:00 Laboratory

Lean Start-Up and Entrepreneurship Lab B (CG)

Cigdem Gencel

Monday, 17 Dec

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Exercise

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ NOI A2.2.32

12:00 - 14:00 Lecture

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

Introduction to Databases

Diego Calvanese

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

Formal Languages and Compilers

Werner Nutt

BZ E4.23

14:00 - 16:00 Lecture

Programming for Data Analytics

Mehdi Elahi

BZ D0.02

14:00 - 16:00 Lecture

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra

Bruno Carpentieri

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Lecture

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

BZ NOI A2.2.32

14:00 - 18:00 Laboratory

Software Factory

Andrea Alexander Janes

BZ E3.11

14:00 - 18:00 Laboratory

Artificial Intelligence - Methods and Applications Lab

Sergio Tessaris

BZ A3.17

08:00 - 10:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Lecture

Computer Networks

Michele Segata

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Formal Languages and Compilers Ex

Daniele Porello

BZ E4.23

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming for Data Analytics Lab

Marko Tkalcic

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Lecture

Mathematics I-MOD 2 Logic and discr.mathem

Oliver Kutz

BZ A2.17

16:00 - 18:00 Laboratory

Software Maintenance and Evolution (EMSE-ATSE)

Romain Robbes

Tuesday, 18 Dec

BZ C2.01

10:00 - 12:00 Lecture

Computer Programming

Francesco Ricci

BZ A2.17

10:00 - 12:00 Lecture

Semantic Technologies

Enrico Franconi

BZ E2.22

10:00 - 12:00 Lecture

Intelligent Systems (S)

Marco Montali

BZ E3.12

10:00 - 12:00 Lecture

Algorithms for Data Processing

Alessandro Artale

BZ C3.06

10:00 - 12:00 Lecture

Data Structures and Algorithms

Werner Nutt

BZ D0.02

10:00 - 12:00 Lecture

Advanced Data Management Technologies

Johann Gamper

BZ A3.17

10:00 - 12:00 Lecture

Requirements and Design of Software Systems

Claus Pahl

BZ C3.06

12:00 - 14:00 Lecture

Programming Paradigms

Johann Gamper

BZ E3.20

14:00 - 16:00 Laboratory

Intelligent Systems (S) Ex

Davide Lanti

BZ E4.22

14:00 - 16:00 Laboratory

Statistics for Data Science Lab

Leonardo Ricci

BZ E2.22

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists B

Peter James Brannick

BZ C3.06

14:00 - 16:00 Lecture

English for Computer Scientists A

Jemma F. Prior

BZ A2.17

14:00 - 16:00 Exercise

Seminars in Software and IT Engineering EX

Ilenia Fronza

BZ E4.23

08:00 - 10:00 Exercise

Semantic Technologies EX

Benjamin Cogrel

BZ E3.20

08:00 - 10:00 Lecture

Statistics for Data Science

Gianni Arioli

BZ E4.31

08:00 - 10:00 Exercise

Mathematics I-MOD 1 Linear Algebra Ex C

Saikishore Kalloori

BZ A2.17

08:00 - 10:00 Lecture

Seminars in Software and IT Engineering

Ilenia Fronza

BZ E4.11

08:00 - 10:00 Lecture

Organizational Modelling M2: Information Systems Design

Giancarlo Guizzardi

BZ E4.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX A

Mehdi Elahi

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX B

Markus Johann Gritsch

BZ E2.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Computer Programming EX C

David Massimo

BZ C3.06

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX A

Radityo Eko Prasojo

BZ E3.20

16:00 - 18:00 Laboratory

Programming Paradigms EX B

Thomas Tschager

BZ E4.12

16:00 - 18:00 Tutorial

Basic electronics and digital signal processing [InfoBites]

Leonardo Ricci

BZ E4.22

16:00 - 18:00 Laboratory

Organizational Modelling M2: Information Systems Design Lab

Giancarlo Guizzardi

Feedback / Request info